Pes, kterého mimo Severní Koreu jen tak neuvidíte: Huňatý bílý pungsan vás dostane!

Aktualizováno 14.07.2019


Huňatý psí miláček je nepostradatelným společníkem severokorejských venkovanů. Jak tento pes vypadá a čím je tak jedinečný?

Bílá srst, huňatý kožich, tmavé oči a špičaté uši. To jsou hlavní znaky pungsan - severokorejského národního plemene, který si režim pevně střeží. Mimo KLDR žije jen pár jedinců, proto je mimo hranice skoro nemožné takového psa spatřit. 
 

V dubnu se konala soutěž v severokorejském Pchjongchangu, kam se sjeli pěstitelé tohoto plemena. Bylo to tak místo s největší koncentrací toho čtyřnohého mazlíčka. Přestože je KLDR proslulé tím, že spousta psů tu končí na talíři, o pungsanech to rozhodně neplatí. Toto plemeno je totiž nepostradatelným pomocníkem venkovanů žijících v odlehlých oblastech země.
 

Pungsan své jméno získal podle provincie v okresu v provincii Rjanggang na severu KLDR u hranic s Čínou, kde byl vyšlechtěn. V zimě scházejí divoká prasata z hor a to je chvíle, kdy Severokorejci vyrážejí na lov, aby získali drahocenné maso. Na podzim se lovci soustředí na výcvik pungsanů, aby je připravili na nadcházející loveckou sezónu.
 

Přestože se životní úroveň Severokorejců zvýšila a mohou si dovolit zvířecího ochránce, v Pchjongchangu pungsana nepotkáte. Ve městě se ale mohou brzy objevit. Režim chce z těchto chundelatých psů udělat národní symbol a to především kvůli jejich povaze. Vláda tvrdí, že loajalita a výjimečnost jsou vlastnosti, se kterými se může ztotožnit každý Severokorejec. Ať už má režim se psy jakékoliv plány, doufejme, že se mohou těšit na ještě lepší péči!