Vlna je z Islandu, ale svetry se pletou v Číně. Jak to ovlivňuje tradiční islandskou výrobu?

Aktualizováno 14.07.2019


Tradiční pletené svetry jsou na Islandu prakticky nutností. Ve zpracovávání vlny jsou Islanďané experti, ale nestíhají uspokojit narůstající poptávku. Stále častěji jsou tak svetry vyráběny v Číně. To se nelíbí pletařkám, které svetry po staletí vyrábějí tradičním způsobem.

Nádherná příroda jen málo dotčená civilizací, to je hlavním lákadlem pro turisty mířící na Island. Spoustu z nich ale zaskočí nepříznivé počasí a tuhá zima. Na to mají Islanďané vlastní řešení - tradiční pletené svetry z ovčí vlny.

Charakteristický není jen typický vzor, ale hlavně materiál. Na Islandu se totiž chová až půl milionu ovcí a jejich počet převyšuje i počet obyvatel. Vlněná vlákna jsou sice hrubší, ale jsou lehká, dobře drží teplo a odpuzují vodu. Je to tedy ideální výbava do chladných islandských dnů. Jedním z hlavních cílů turistů jsou tedy obchody s ručně pletenými svetry.

V obchodě ale můžou turisté velice snadno narazit. Řada svetrů totiž už nepochází z Islandu, ale z Číny a jsou od sebe prakticky k nerozeznání. Oba jsou pletené ručně, ale hlavní rozdíl je v tom, kdo svetr plete. Velice často se totiž stává, že se vlna dováží do Číny, kde ji levná pracovní síla zpracuje a svetry se odváží zpět na Island. Islanďané se bouří a naléhají na vládu, aby zakázala tyto svetry označovat jako islandské.