Světový unikát spatří světlo světa: Podívejte se do nádherné krystalové jeskyně

Aktualizováno 14.07.2019


Unikátní jeskyně plná obrovských krystalů se po 12 letech otevře veřejnosti. Podívejte se s námi jaká tajemství ukrývá.

Pod zemí se skrývá spousta unikátů, které ještě nespatřily světlo světa. Na většinu z nich lidé narazí jen náhodou. Tak je tomu také v případě španělského městečka Pulpí, kde přes padesát let chátral starý stříbrný důl. Doteď by člověk neřekl, že se v městě čítajícím devět tisíc obyvatel skrývá evropská rarita. Uvnitř dolu se dokončují přípravy na odkrytí jeskyně s obřími krystaly zvanými geody. Zjednodušeně řečeno jde o dutinu v hornině, kterou po obvodu vyplňují krystaly.
 

Podobná jeskyně s geodami dosahujícími až 11 metrů se nachází v Mexiku. Nachází se ale 200 metrů pod zemským povrchem a není možné zpřístupnit ji veřejnosti. Kvůli hloubce uvnitř panují vražedné podmínky. Jeskyně se stoprocentní vlhkostí a teplotou až 60 stupňů Celsia nutí i geology vstupovat pouze ve speciálním obleku.

 

Naopak ve španělském Pulpí stačí sejít pár schodů a protáhnout se přímo do geody. Její stáří odhadují geologové na několik milionů let. Jeskyně je 8 metrů dlouhá a na výšku měří 2 metry. Přestože není tak velká jako ta mexická, výjimečná bude právě svou přístupností.

 

O jeskyni se ví od roku 1999, ale na své zpřístupnění čekala až do letošního roku. Nejdůležitější byly zabezpečovací práce, aby návštěvníkům v šachtách stříbrného dolu nic nehrozilo. Bylo také třeba důl vyčistit od přebytečných nánosů a sutin. Celkem se z dolu vyvezlo přes 600 tun kamení a zeminy.

 

Jeskyně plná krystalů se návštěvníkům otevře v říjnu toho roku a půjde o první místo svého druhu, které bude moci veřejnost spatřit. Od toho si městečko slibuje více turistů. Pulpí si už svou chvíli slávy vychutnalo v roce 2007, když jeho obyvatelé připravili největší salát na světě. Vážil neuvěřitelných 6700 kilogramů a dočkal se tak zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.