PRAVÝ AFRICKÝ POKLAD: Nejsou to diamanty, ale něco mnohem vzácnějšího!

Aktualizováno 11.07.2019


Elektřina - pro nás samozřejmost, pro obyvatele afrického Malawi přepych, který si můžou dovolit jen vyvolení. Díky unikátnímu projektu osmi odvážných žen si ale rozsvítit můžou už stovky vesničanů. Stačí si pronajmout solární panel! Více zjistíte v naší reportáži!

Elektřina je v Malawi téměř poklad. Přístup k elektrické energii má jen 11 procent obyvatel a na venkově toto už tak žalostně nízké číslo klesá na pouhá čtyři procenta. Jen díky Edině už ale elektřinu ze solárních panelů využívají obyvatelé dvou set vesnických domků.

Edině dnes už nikdo neřekne jinak než Solární Maminka. Právě jí obyvatelé vesnice Kaindža v africkém státě Malawi vděčí za to, že se při stisku tlačítka v chýších rozsvítí světlo. Edina se před třemi lety společně s dalšími sedmi ženami vypravila do Indie, kde absolvovala kurz o solární energii. A nejen jí šestiměsíční školení změnilo život.

„V Indii nás naučili vše o solární energii. Kdokoli chce mít systém domácího osvětlení, mi teď platí jeden a půl amerického dolaru měsíčně za instalaci a údržbu solárního panelu. Ti, kdo mají jen malý panel a jednu svítilnu, pak 70 centů. Měsíčně si tak vydělám 14 dolarů."

Elektřinu od takzvaných solárních maminek ale nevyužívají jen vesničané, dokonce se na ně spoléhá i škola v nedaleké vesnici Čimwala. Díky osvětlení ve třídách se mohou studenti učit i od šesti do osmi hodin večer, kdy už je tma.

Nenechte si ujít celý díl Koření, kde najdete i jine reportáže z celého světa!