Nebezpeční makakové: Roztomilé opice jsou čím dál agresivnější. V Indii si s nimi neví rady!

Aktualizováno 10.07.2019


Obyvatelé indického Dillí si zvykají na stále větší počet ne vždy slušných sousedů - přidrzlých makaků, kteří si k lidem dovolují víc, než by bylo zdrávo. Místní si přitom problémy způsobili tak trochu sami, když svou rozpínavostí připravili opice o jejich přirozený domov...

Hraví, přitom však hloubaví, divocí a zároveň stydliví, milovaní, ale také ohrožení… Makakové jsou opravdu svérázné opice. Indie řeší stále častější jejich agresivitu. Makakové, kteří jsou vytlačováni ze svého přirozeného prostředí, útočí na lidi a někdy tyto případy končí i lidskou smrtí. Řešení je složité, opice jsou totiž posvátná zvířata.

Příčin náhlé agresivity opic je více. Jednak byly opice agresivní a lidem nebezpečné vždy, v Indii s tím měli během dějin mnoho zkušeností, což se odrazilo nejen v jejich mýtech a legendách, ale třeba i v knihách Rudyarda Kiplinga, který v Indii žil – je to vidět například ve slavné Knize džunglí.
Ale konflikty mezi lidmi a opicemi byly v minulosti zřídkavé, zvířata totiž žila daleko od lidí a nepřicházela s nimi do styku. Jenže v posledních letech se zejména makakové dostávají do blízkosti lidí čím dál častěji. Proč? Rozsáhlé kácení lesů, klimatické změny a další faktory spojené s lidskou činností vedou k tomu, že opice se stěhují do oblastí lidských sídel, kde najdou alespoň nějakou potravu, nejčastěji na skládkách, ale mnohdy také přímo na ulicích a v lidských domovech.

Po celém světě byste napočítali 26 druhů makaků. Platí za velmi inteligentní zvířata a dokážou se rychle přizpůsobit změnám prostředí. Lidstvu pomohli mimo jiné třeba v medicíně - lékaři díky nim identifikovali různé krevní skupiny člověka. Bohužel, ne všude si těchto chytrých tvorů váží tak, jak by si zasloužili. Pobouření vzbuzují zábavní parky, kde jsou opice často cvičeny pro pobavení návštěvníků. Rozpory vyvolává také využívání makaků na kokosových plantážích.

Nezmeškejte celý díl pořadu Koření!