Děsivé, nebo roztomilé? Oživlé panenky z Japonska vám nedají spát!

Aktualizováno 01.07.2019


Tisíce lidí po celém světě se oblékají jako jejich oblíbení hrdinové. Jen málokde má ale cosplay takovou tradici jako v Japonsku. Japonci však na rozdíl od zbytku světa nesázejí jen na známé postavy z filmů nebo komiksů, ale převlékají se i za tradiční postavy svých legend, a dokonce i za panenky...

Kdyby v pozadí hrála temná hudba, možná by zvědavci rychle vzali nohy na ramena v předtuše, že tyhle oživlé panenky začnou vraždit. Ale nebojte se, žádné krvavé scény se konat nebudou. To se jen díváte na oživlé panenky. Tedy lépe řečeno nadšenkyně, které se jimi alespoň na chvíli chtějí stát. Stačí jim k tomu maska z dílny Nekojaraši.

Pečlivě propracované kostýmy jsou nedílnou součástí většiny vystoupení, které na veletrhu umění Design Festa hrají prim. Například skupina Hyakki-Jako sází na japonské legendy, které se jen hemží stovkami nadpřirozených démonů zvaných jókai. Performeři se je vystoupením snaží přiblížit i západnímu publiku. V Japonsku mají úspěch zaručený, Japonci jsou totiž jókai přímo posedlí.

Jak daleko může taková vášeň zajít, zjistíte ve videu!